Burun Estetiği (Rinoplasti)

Rinoplasti/Septorinoplasti ameliyatı nedir?  

Rinoplasti, burunda görülen doğumsal veya sonradan kazanılmış şekil bozukluklarının düzeltilmesi işlemidir. Septorinoplasti ise burundaki şekil bozukluğuna eşlik eden nefes alma güçlüğünün de düzeltildiği ameliyata verilen isimdir.

Güzel burun nasıl olmalıdır?

Burun estetik ameliyatında güzellik kadar önemli olan doğal olmasıdır. Aynı zamanda nasıl ki bir elbise her giyene aynı şekilde yakışmaz ise, burun da kişiye özel olmalıdır. Kişinin yüz şekli ve özellikleri göz önüne alınarak ve ameliyat öncesinde karşılıklı konuşularak detaylı bir planlama yapılmalıdır. 

Burun estetiği için i̇yi bir aday mıyım?

Tüm estetik ameliyatlarda olduğu gibi sağlık problemi olmamak ve gerçekçi beklentileri olmak esastır. Sadece ideal bir burun değil ancak yüzün diğer özellikleriyle uyumlu bir burun amaçlanmalıdır.

Derinin ince, kalın, yağlı ya da kuru oluşu, ırksal özellikler ve yaş, ameliyat planlamasında dikkate alınmalıdır. Burunun gelişimini tamamlamış olması ki bu 15-16 yaşlarıdır, kişiliğin olgunlaşmış olması gereklidir. Nefes almayı etkileyen durumlarda ameliyat daha erken yaşlarda da yapılabilir. Plastik cerrahınız daha iyi bir yüz görünümü için çene dolgunlaştırmak gibi ilave girişimler de önerebilecektir.

Ameliyata karar vermek

İster estetik ister fonksiyonel bir ameliyat olsun plastik cerrahınızın seçimi çok önemlidir. Plastik cerrahi uzmanlığı ve estetik konusundaki deneyimi seçimde öncelikli olmalıdır. Cerrahınız size ameliyat sonrası beklentilerini ve ameliyata ait riskleri detaylı olarak anlatmalıdır. Fotoğraflar üzerinde planlamalar yapılması sonuç konusunda size fikir verebilir. Plastik cerrahınız daha sonra genel sağlık durumuzu sorgulayacak, verilecek anestezi şekli, girişimin yapılacağı hastane ve bütçe konusunda sizi aydınlatacaktır.

Ameliyat

Burun estetiği ya da tıp dilinde rinoplasti, burnu şekillendirme ameliyatıdır. Rinoplasti ameliyatı genel anestezi altında yapılmakta olup mevcut sorunlara bağlı olarak 1 saat ile 3 saat arasında süren bir ameliyattır. Burun kıkırdak ve kemiklerine ulaşmak için kesiler burun içinde yapılır. Bazen burun deliklerinin arasındaki kısımda da 3 mm’lik bir kesi yapılmaktadır. Daha sonra kemik ve kıkırdaklar istenilen şekli sağlamak üzere küçültülebilir ya da ilaveler yapılabilir. Ameliyat bitiminde yapılan şeklin korunması için burun üzerine plastik malzemeden yapılmış olan bir atel yerleştirilir. Ameliyat sonrası aynı gün evinize dönebilir veya 1 gece hastanede konaklayabilirsiniz.

Ameliyat sonrası?

Burun ameliyatlarından sonra kanamayı engellemek için burun delikleri içerisine yerleştirilen tamponların çekilmesi çok ağrılıdır. Dr. Ünveren, ameliyat bitiminde burun içerisine koyduğu dikişler ile kanama olmasını engellemekte, bu nedenle de tampon kullanmamaktadır. 

Ameliyat bitiminde burun üzerine yerleştirilen atel 1 hafta süresince duracaktır. Sonrasında herhangi bir pansuman gerekmemektedir. Genellikle belirgin ödem ve morluk olmamakta ancak burunda yapılan işleme ve burun cildinin tipine bağlı olarak özellikle göz çevrenizde morluklar ve şişlikler olabilir, bunlar için soğuk kompres uygulanır.

Plastik cerrahınızın önerilerini dikkatle yerine getirmeniz çok önemlidir. Baş, ameliyattan sonraki birkaç gün yüksekte tutulmalıdır. Egzersizler ve burnunuza darbe riski azaltılmalıdır. Eğer ağır gözlükler kullanıyorsanız gözlüklerin burun sırtına ağırlık yapması önlenmelidir.

Ameliyat sonrası takipler bu girişimden sonra iyileşmeyi gözlemlemede önemlidir ve ilk hafta iki kez yapılır. Üçüncü aya kadar ayda bir, daha sonra 3., 6. ve 12. ayda kontroller yapılır. Elbette, yolunda gitmeyen herhangi bir şeyi cerrahınıza hemen bildirmeniz gerekir.

Ameliyat sonrası 1. ayda sonuç net bir şekilde görülebilir ancak burunun iyileşmesinin tamamen bitmesi ve son halini alması burun cildinin kalınlığı ile ilgili olarak değişmektedir. İnce derili buruna sahip hastalarda bu süre 4-5 ay kadar iken kalın derili hastalarda bu süre 6 ay – 1 yıl kadar sürebilir.

Sağlık sigortanız estetik burun cerrahisini kapsamaz. Ancak nefes alamama gibi fonksiyonel nedenler ya da darbe sonrası burun deformiteleri ameliyatları sağlık sigortanızca tümüyle ya da kısmen karşılanabilir.

Ehil ve yetenekli ellerde ameliyat sonrası hasta memnuniyeti çok yüksektir ancak eğer istenirse küçük rötuşların yapılması her zaman mümkündür. Talihsiz sonuç alan hastalar da üzülmesinler, burun estetiğinde daha iyi sonuç için yapılacak yardım her zaman vardır.