Göz Kapağı Estetiği (Blefaroplasti)

Göz kapağı estetiği nedir?

Üst ve alt göz kapaklarınızdaki cilt sarkmalarını ve torbalanmaları uzaklaştırıyoruz. Yorgun bakışlarınızın yerini dinlenmiş bir yüz alıyor. Çoğu zaman bunları yapmak bir iki saat alıyor ve hemen eve dönebiliyorsunuz.

En iyi sonuç için bazen lazerle cilt soyma, kaş kaldırma ya da şakak germe de gerekebiliyor. Herkes için ayrı ve kişiye özel bir planlama gerektiğini unutmayın.

Her yıl, dünya da 100.000 kadın ve erkek görüntülerini değiştirmek için göz kapaklarına estetik yaptırıyorlar. Sarkmış göz kapakları sizi olduğunuzdan daha yaşlı gösterir ve görme alanınızı kısıtlar. Göz kapağı estetiği ya da tıp dilindeki adıyla blefaroplasti bu problemleri giderirken aynı zamanda sizi üzgün veya yorgun gösteren göz altı yağ ve cilt torbalarının alınmasını da sağlar. Bu girişim göz çevresindeki halkalara ve göz çevresindeki kırışıklıklara etkili değildir, düşük kaşları da düzeltemez. Göz kapağı estetik ameliyatları sıklıkla tek başına uygulanmalarına karşılık plastik cerrahınız daha başarılı bir sonuç için size aynı zamanda kaş kaldırma, yüz germe ya da cilt tazeleme gibi ilave girişimleri de önerebilir.

Eğer göz kapakları estetiğinin görünümüzü nasıl değiştirebileceğini merak ediyorsanız bu girişimin nasıl yapıldığı konusunda bilgi sahibi olmalısınız.

Başarılı bir estetik için plastik cerrah ile hastanın birbirlerini çok iyi anlamaları gerekir. Gerçekçi beklentiler ve plastik cerrahın konuya hakimiyet ve deneyimine dayalı güven daha ilk görüşmede oluşmalıdır. Cerrahınız göz kapağı estetiğinden beklediğiniz detaylara dair sorulara doyurucu yanıtlar verebilmelidir.

Göz kapağı estetiği için iyi bir aday mıyım?

Tüm estetik ameliyatlarda olduğu gibi sağlık problemi olmamak ve gerçekçi beklentileri olmak esastır. Blefaroplasti alt ve üst göz kapağındaki fazla yağ torbalarını, kasları ve cildi uzaklaştırmaktadır. Sonuçta daha canlı ve gençleşmiş bir görünüme kavuşabilirsiniz.

Plastik cerrahi uzmanı girişimi planlarken aynı zamanda düşük göz kaşları kaldırmayı, alnınızı germeyi ve göz çevresindeki kırışıklıklar için cilt tazelemeye yönelik ilave uygulamalar da önerebilir.

Ameliyata karar vermek

Uygulanacak cerrahi girişim ister fonksiyonel isterse kozmetik amaçlı olsun plastik cerrahınızın seçimi çok önemlidir. Hasta aynı zamanda ameliyat öncesi ve sonrası plastik cerrahının uyarılarını titizlikle uymalıdır.

Ameliyat öncesi muayenede görme yeteneğini, göz kuruluğunu sorgulayan, kontak lens kullanımız ve isteklerinizle yönelik sorular sorulacaktır. Plastik cerrahınız size uygulanacağı blefaroplastiden beklentisinin ne olduğunu açıklayacak ve tıbbi özgeçmişinizi sorgulayacaktır. Yaşınız, cildinizin yapısı, ırk özellikleriniz ve görme alanınızdaki daralmalar önemli faktörler olacaktır. Dahası, bu ilk muayenede başarılı bir sonuç için sizinle plastik cerrahınız arasında dürüstlüğe dayalı bir bilgi alış verişi sağlanacaktır.

Size uygulanacak girişim planlandıktan sonra cerrahınız size anestezi, hastane ve ameliyatın bütçesi konusunda bilgi verecek, ameliyatın risklerini anlatacaktır.

Ameliyat

Üst göz kapağında, plastik cerrah öncelikle izlerin saklanabilmesi için doğal çizgileri ve kıvrımları belirler. Kesi yapıldıktan sonra yağ torbaları, kas fazlası ve ciltteki sarkıklıklar uzaklaştırılır. İzlerin en aza indirgenmesi için zarif ve ince dikişlerle kapatma sağlanır. Mevcut göz kapağındaki sorun, göz kenarında belirgin yığılma yapıyor ise bu işleme ek olarak şakak germe (temporal lift) işlemi de eklenebilir. Bu yöntemde saçlı deri içerisinden yapılan kısa bir kesiden gerçekleştirilir. 

Alt göz kapağında kesi hemen kirpik diplerine yapılır ve izler saklanmış olur. Yağ torbacıkları, kas ve cilt fazlalıkları uzaklaştırılır ve oldukça ince zarif dikişlerle kapatma sağlanır. Eğer gözdeki sorun yalnızca yağ torbacıkları ise kesi alt göz kapağı içinden yapılabilir. Normal koşullar altında ameliyat bir iki saat sürer.

Ameliyat sonrası

Ameliyat bittiğinde dikiş hatlarına göz merhemi uygulanır ve soğuk kompresler uygulanır. Göz kurumasını önleyen damlalar gerekli olabilir. Ameliyat sonrası şişlik ve morluklar bir dereceye kadar oluşacaktır. Başın yüksekte tutulması, soğuk kompreslerin kullanılması iyileşmeyi hızlandıracak ve konforu arttıracaktır.

Bir hafta için gözde yaşarma ve batma hissi olabilir. Göz çevresini temizleyebilir ve önerilen damla ve göz merhemlerini kullanabilirsiniz. Plastik cerrahınız sizi bu bir hafta içindeki fizik aktiviteniz ve çevre koşulları konusunda bilgilendirecektir. Dikişler 4-5 gün içinde alınır.

Yüzdeki estetik cerrahi uygulamaları özgüveninizi tekrar kazanmanızda ve yüzünüzdeki erken yaşlanma bulgularını düzeltmede yardımcı olacaktır.

Sağlık sigortanız göz kapaklarına estetik uygulamaları kapsamaz. Ancak görme alanını kısıtlayan durumlar, göz kapaklarındaki deformiteler ya da yaralanmalar sağlık sigortanızca tümüyle ya da kısmen karşılanabilir.

Daha önce göz kapağı cerrahisi geçirmiş ve başarısız sonuç almış kişiler de üzülmesinler; her zaman daha iyi bir sonuç için düzeltici girişimler yapılabilir.