Plastik Cerrahi ve Teknoloji

Teknoloji her meslek ve her branşta olduğu gibi Plastik Cerrahide de büyük önem taşımaktadır. Plastik Cerrahide teknoloji denildiğinde ilk akla gelen zayıflama, sıkılaşma, cilt kalitesinde artma benzeri faydalar sağlayan lazerler geliyor doğal olarak. Yeni tedavi seçenekleri sağlayan teknolojiler dışında tabi bir de hasta veya uygulama güvenliği ile ilgili teknolojiler mevcut.

Damar görüntüleme cihazları ilk olarak hastanelerde damardan tedavi verilmesi güç olan hastalarda (yenidoğan, bebek, ileri yaş hastalar başta) tedavinin hızlı ve kolay bir şekilde verilmesi amacı ile üretilmiş cihazlardır. 

Peki bu cihazların Plastik Cerrahi ile ne alakası var? Damardan tedavi vermek çok sık yaptığımız bir şey değil belki ama Botoks, dolgu, PRP sıklıkla yaptığımız uygulamalardır. Botoks ve dolgu uygulamaları sırasında kullandığımız iğneler damara denk geldiğinde uygulama sonrasında morluklar olmaktadır. İşte damar görüntüleme cihazları bu noktada devreye girmekte, botoks ve dolgu uygulamalarında morluk oranlarını belirgin olarak azaltmaktadır.

Damar görüntüleme olmadan botoks yapılabilir mi? Pek tabi yapılabilir. Yüksek ihtimal ile morluklara sebep olacaktır ama yapılabilir. 

Bir yorum ekleyin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir