Yara izleri

Estetik ve Plastik cerrahi denildiğinde belki ilk akla gelen konudur yara izi. Genel inanışın aksine, bizim yaptığımız ameliyatların da izleri vardır. Farkımız, yaptığımız ameliyatlarda oluşan izleri iyi bir şekilde saklamamızdır. Ek olarak ameliyat esnasında uygun dikiş malzemeleri ve uygun teknikler kullanıldığında dışarıdan görülmesi çok mümkün olmayan izler kalır geride. Ameliyat sonrası bıraktığımız izler erken dönemde kızarık ve belirgin olur ancak zaman içerisinde (6 ay-1 yıl) bu izler solarak son halini almaktadır.

Kendi yaptığımız işlemler bağlı olan izleri kontrol etmek göreceli olarak daha kolay iken, kontrolümüz dışında oluşmuş olan izler ise farklı bir konudur. Oluşan izlerin uzun dönemde ne kadar belli olacağını etkileyen  başlıca parametreler:

  • Yaralanma şekli (kesilme, ezilme, yanık vs)
  • Yaralanmanın yeri (bazı vücut bölgelerinde daha fazla iz kalır)
  • Yaralanma zamanı (erken dönem yaralar tedaviye daha iyi yanıt verir)

Yaralanma nasıl oluşmuşsa oluşsun, öncelikle doğru yara bakımı ve tedaviler ile mümkün olan en iyi iyileşme sağlanmalıdır. Tüm müdahelelerin yapılmasına rağmen hala belirgin bir iz mevcut ise geç dönem tedaviler gündeme gelecektir. 

  • Lazer ile iz tedavisi
  • Steroid enjeksiyonları
  • Cerrahi yöntemler

Her ne kadar izlerin azaltılması mümkün olsa da unutulmaması gereken konu iz oluşmasını engelleme ve iz tedavilerinin uzun ve yavaş ilerleyen süreçler olduğudur. Bu dönemde hasta-doktor uyumu çok önemli rol oynamaktadır.

Bir yorum ekleyin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir